Nadácia ESET z prostriedkov Fondu pre podporu vedy vyhlasuje v spolupráci s organizáciou Civitta Slovakia druhý ročník zážitkového vzdelávacieho programu Challenger Science. Program je zameraný na rozvoj talentovaných vedcov a vedkýň na Slovensku, s dôrazom na podporu podnikavosti a s tým spojených zručností. Challenger Science umožňuje účastníkom z rôznych vedeckých disciplín rozpoznať príležitosti prenosu vedeckých poznatkov do praxe prostredníctvom komercializácie.
PRE KOHO JE PROGRAM URČENÝ?
- Študentom doktorandského štúdia na slovenskej vzdelávacej alebo výskumnej inštitúcii
- Seniorným výskumným pracovníkom, pôsobiacich v slovenskej vzdelávacej alebo výskumnej inštitúcii
Do programu hľadáme vedcov a vedkyne, ktorí majú záujem:
- Naučiť sa, ako úspešne komercializovať svoje vedecké objavy a získať potrebné know-how a nástroje na tento proces, alebo
- aktívne popularizovať vedu, podporovať podnikateľské myslenie na svojich inštitúciách a prispievať tak k výchove novej generácie inovátorov na Slovensku.
AKÉ SÚ PRINCÍPY PROGRAMU?
Účastníci môžu očakávať 3 mesiace intenzívneho vzdelávania pod vedením odborníkov z oblasti podnikania a transferu technológií, ktorí im pomôžu rozvíjať ich zručnosti a posúvať ich vízie a nápady vpred. Program ponúka individuálny prístup pri riešení problémov spojených s komercializáciou výskumu, financovaním a nadväzovaním kontaktov, vďaka čomu budú mať účastníci možnosť pracovať na svojich konkrétnych vedeckých nápadoch.
Hlavné formáty programu sú:
- Učenie formou praxe: pravidelné týždenné praktické workshopy so zameraním na témy:
- Podnikavé a dizajnové myslenie vo vede
- Identifikácia vhodných príležitostí na komercializáciu
- Budovanie vzťahov s partnermi a zákazníkmi
- Metodológia Lean Startup a budovanie biznis modelov
- Ochrana duševného vlastníctva
- Možnosti získavania financovania
- Príprava prezentácií pre partnerov a investorov a praktiky verejného vystupovania
- Budovanie mäkkých zručností: účastníci získajú zručnosti využiteľné pre realizáciu vlastných inovatívnych nápadov a sebarozvoj, či už v akademickom prostredí, vo verejnom alebo treťom sektore, ale aj pri samotnom podnikaní.
- Príbehy úspešných vedcov-podnikateľov: účastníci budú mať možnosť sa inšpirovať od úspešných slovenských a zahraničných podnikateľov, ktorí im porozprávajú o svojich skúsenostiach pri komercializácii ich vedeckých výskumov.
- Pravidelný individuálny koučing: účastníci budú mať k dispozícii skúsených koučov z oblasti startupového prostredia a transferu technológií, ktorí im pomôžu s definovaním priorít a cieľov a s využitím a implementáciou informácií získaných na workshopoch.
- Finálne prezentovanie projektov: verejné finále slúži ako jedinečná možnosť pre účastníkov odprezentovať svoje vedecké projekty a poznatky nadobudnuté v programe pred širšou verejnosťou z akademického, biznisového, aj investorského prostredia.
- Aktivity po skončení programu: predstavenie možností ako zostať aktívny a angažovaný na Slovensku aj v zahraničí, predstavenie podporných organizácií a iniciatív, networking a zdieľanie skúseností medzi účastníkmi, úspešnými zakladateľmi a absolventmi programu.
ČASOVÝ HARMONOGRAM PROGRAMU
- Uzávierka prijímania prihlášok: 27. jún 2025
- Zverejnenie výsledkov: 1. august 2025
- Priebeh programu: 16. september – 25. november 2025
- Slávnostné záverečné finále: 2. december 2025
OČAKÁVANIA OD ÚČASTNÍKOV
- Aktívna účasť na týždenných workshopoch v Bratislave, individuálnych stretnutiach s koučami počas trvania programu (online), ako aj na verejnom finále v Bratislave
- Týždenný časový záväzok 3-4 hod. týždenne v uvedených formátoch programu, plus čas vyhradený na networking a individuálnu prácu
ZÁKLADNÉ PODMIENKY PRIHLÁSENIA DO PROGRAMU
- Je potrebné vyplniť nižšie uvedený prihlasovací formulár najneskôr do 27.06.2025.
- Motivačný list - písomne sformulovaná osobná motivácia zúčastniť sa programu, podporená stručným opisom vlastného výskumu (max. 5 slajdov v Powerpointe alebo max. 700 slov vo Worde).
HODNOTENIE PRIHLÁŠOK
Predložené prihlášky do programu bude hodnotiť komisia zložená z členov správnej rady Nadácie ESET a externých odborníkov. Hodnotiaca komisia bude projekty zvažovať podľa nasledovných kritérií:
- Prihláška bola včas podaná cez online formulár do 23.59 SEČ, 27.06.2025.
- Uchádzač alebo tím jasne demonštruje motiváciu zúčastniť sa programu.
- Uchádzač alebo tím majú záujem komercializovať vedecký výskum alebo podporovať podnikavosť na svojich inštitúciách.
- Uchádzač alebo tím sa zaväzujú k aktívnej účasti počas celého trvania programu.
Výsledky hodnotenia budú zverejnené 01.08.2025. Vybraní uchádzači alebo tímy budú písomne informovaní. Maximálny počet vybraných uchádzačov je 30.
Kontakt
Prípadné otázky k programu zasielajte na e-mailovú adresu anqnpvn@rfrg.fx
Konzultácie: Monika Slezáková, +421 917 393 389