10. ročník FIRST LEGO League na Slovensku
V januári sa na Slovensku ukončili regionálne turnaje jubilejného 10. ročníka medzinárodnej súťaže FIRST LEGO League (FLL), ktorej hlavným partnerom je aj Nadácia ESET.
Tímy zo Slovenska pocestujú na semifinále do Poľska. Témou aktuálneho ročníka je Hydro Dynamics – voda a všetko s ňou spojené – ako ju nájsť, prepravovať, používať či zlikvidovať.
Na sedem regionálnych turnajov bolo na stránke www.fll.sk registrovaných 89 tímov, ktoré tvorí 3 až 10 žiakov vo veku 9-16 rokov. Jednotlivé misie a pravidlá boli zverejnené 30. augusta 2017 a odvtedy sa žiaci pripravovali na turnaje.
Do súťaže sa prvýkrát zapojil aj ESET FirstLegoLeague Team, zložený z detí zamestnancov ESET. Na svojom prvom vystúpení na regionálnom kole v Bratislave v konkurencii silných dlhoročných tímov starších žiakov obsadili na prvýkrát krásne 6. miesto.
Krajiny, ktoré v strednej časti Európy zastrešuje organizácia Hands on Technology e.V. ukončili regionálne turnaje a teraz sa tímy stretnú na 7 semifinálových turnajoch. 10 tímov zo Slovenska v týchto dňoch vylepšuje svoje roboty a prepracúva projekty do anglického jazyka. Zabojujú totiž o postup do finále v najpočetnejšom turnaji – na FLL SF Southeast, v dňoch 10.-11. februára 2018 v poľskom meste Łódź, kde sa stretne 27 tímov. Okrem Slovenska tam budú tímy z Čiech (3), Maďarska (10) a Poľska (4). Do finále sa z toho turnaja kvalifikuje prvých šesť tímov.
Postupujúce tímy (v abecednom poradí): FBRD-1 (Martin), gymmy (Myjava), IT-PRO-BESST (Trnava), Legolas (Bratislava), M-TEAM (Marhaň), PowerCraft (Banská Bystrica), Primaškolák (Sabinov), RDS Team (Bratislava), SSOSTA Rangers Team (Poprad) a TalentumSAP (Košice).
Samotná súťaž pozostáva zo štyroch rovnocenne hodnotených častí:
- Robot Design – hodnotí sa kvalita konštrukčného návrhu a programu robota
- Tímová práca – tímový charakter súťaže FLL je veľmi dôležitý a súťažiaci dosiahnu dobrý výsledok iba vtedy, ak sú tímovými hráčmi, ktorí efektívne komunikujú, spolupracujú, zdieľajú svoje nápady, zručnosti a schopnosti, vedia sa chopiť tímových rolí, rozdeliť si prácu a dobre si rozumejú
- Prezentácia výskumného projektu – tímy prezentujú výsledky výskumného projektu, na ktorom pracujú od vyhlásenia pravidiel; úlohou tímov je najskôr určiť problém, ktorý chcú vo svojom okolí preskúmať a vyriešiť; po zvolení vlastnej výskumnej témy ju súťažiaci podrobne preskúmajú a navrhnú riešenie, ktoré prekonzultujú s expertmi, spracujú do výslednej podoby a odprezentujú porote rozhodcov na turnaji
- Robot Game – postavené a naprogramované roboty plnia počas 150 sekúnd na ihrisku rôzne úlohy, za ktoré zbierajú body; hodnotí sa úspešný výkon robotov na hracej ploche
Regionálne turnaje zabezpečovali regionálni organizátori: AMAVET klub v Banskej Bystrici, v Bratislave Fakulta matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského a Paneurópska vysoká škola, v Košiciach Prírodovedecká fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika, v Poprade Súkromná stredná odborná škola, Centrum voľného času v Žiari nad Hronom a Fakulta riadenia a informatiky Žilinskej univerzity.
Hlavným partnerom tohto ročníka bola spolu so spoločnosti ANASOFT, Profesia a SAP Slovensko aj Nadácia ESET.