1. kolo 2021
celková podporená suma 20.000 EUR
Projekt rekonštrukcie pre Domec
OZ Vagus, organizácia pracujúca s ľuďmi bez domova, spustila projekt 'housing', kde sa snaží poskytnúť dočasné ubytovanie vybraným ľuďom, čím im umožní sa postaviť na vlastné nohy a zamestnať, a teda aj návrat do normálneho života. V nízkoprahovom centre Domec plánujú rekonštrukciu kanalizácie, ktorá súvisí s predchádzajúcou rekonštrukciou spŕch, dobudovanie nových toaliet a opravy vonkajšej omietky budovy.
EQUITA - Zdravotníci na ulici
Na Slovensku je málo organizácii, ktoré sa venujú zdravotnej starostlivosti ľudí bez domova. Equita sa venuje zdravotnej starostlivosti ľudí bez domova niekoľkokrát týždenne priamo v teréne, čím výrazne pomáha danej komunite. Vďaka mobilnej ambulancii je tím špičkových lekárov schopný poskytovať služby tzv. “pouličnej medicíny”. Projekt “Zdravotníci na ulici” – ponúka základnú zdravotnú starostlivosť, konzultácie, skríning infekčných a chronickych ochorení v teréne (včítane Covid-19), distribúciu ošatenia, case-manažment pacientov a prepájanie na sociálnu podporu.
ASU Talk program
Africko-slovenská únia (ASU) vytvára priestor pre vzájomné porozumenie a podporu spolupráce medzi Slovenskom a Afrikou. Kladie dôraz na akceptáciu kultúrnych rozdielov v spoločnosti, ktoré nevníma ako prekážku, ale ako výhodu poskytujúcu príležitosti na spoločný rast. Program ASU Talk zvyšuje povedomie o africkom kontinente a prispieva k začleneniu Afričanov do slovenskej spoločnosti. Jedinečnosť projektu spočíva v jeho autenticite, edukatívnosti, informatívnosti a interaktívnosti. Diskusie sa v mesačných intervaloch vysielajú v reálnom čase prostredníctvom online livestream platformy.
Šanca stáť na vlastných nohách
Liberta, n.o. je denné pobytové centrum pre zdravotne postihnuté deti a mládež s orientáciou na ťažiskovú diagnózu „detská mozgová obrna“. Poskytujeme rehabilitačné cvičenia, terapeutické služby, denné výchovno–vzdelávacie aktivity. Od roku 2010 sme vytvorili komunitu ľudí, rodín so zdravotne postihnutými deťmi, ktorí sa pravidelne stretávajú v našom centre. Projekt je prínosom pre zdravotne znevýhodnené deti, ktoré tvoria veľkú komunitu v centre LIBERTA, kde rehabilitujú. Projekt by mal pomôcť pri vybudovaní exteriérového ihriska so špeciálne prispôsobenými prvkami pre túto skupinu.
S NÁDEJOU ZA POKROKOM
Projekt pre zdravotne znevýhodnené deti, pre ktoré je každá odborná pomoc, či už vo forme rehabilitácie, logopédie alebo muzikoterapie nevyhnutná pre ich zdravší rozvoj a napredovanie.
Suť na dvor
3E - Inštitút environmentálneho výskumu a vzdelávania je mimovládna organizácia, ktorej prioritou je podpora environmentálnych cieľov udržateľného rozvoja Agendy 2030. V súčasnosti je 3E zapojené najmä do projektov na podporu obehového hospodárstva na Slovensku a s tým súvisiacimi inovatívnymi prístupmi vo výskume a environmentálnom vzdelávaní. V rámci revitalizácie územia a praktických workshopov, projekt má za cieľ zvyšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike a zlepšiť zručnosti. Cieľom je odskúšať si príklady cirkulárnej ekonomiky, na ktorých sa obyvatelia dozvedia viac o tejto téme a jej využití v praxi. Výsledkom bude aj zapojenie verejnosti do komunitných aktivít s dôrazom na starostlivosť o životné prostredie a vytvorenie kvalitného priestoru pre obyvateľov, ktorý prispeje k opatreniam na znižovanie dôsledkov zmeny klímy.
SILNÉ PUTO vol. II
Organizácia muskulárnych dystrofikov je celoslovenské občianske združenie, ktoré združuje deti aj dospelých s nervovosvalovými ochoreniami. Organizácia poskytuje svojim členom a klientom ľudské zázemie, odbornú pomoc, sociálne poradenstvo, služby osobnej asistencie, požičovňu kompenzačných pomôcok, organizácia športov pre ľudí s postihnutím – boccia, floorbal na elektrických vozíkoch, šach ako aj letných táborov a iných podujatí pre členov aj ich rodiny. Projekt na pomoc deťom s postihnutím a ich rodinám, aby sa mohli stretnúť s kamarátmi (pokrytie nákladov za stravu a ubytovanie pre rodinných príslušníkov detí s postihnutím a dobrovoľníkov - osobní asitenti, ktorí pomáhajú deťom s postihnutím vykonávať bežné činnosti, animátori, fyzioterapeuti).
Revitalizácia Centra Solidarity
Bratislavská arcidiecézna charita poskytuje sociálne služby a pomáha núdznym všetkých vekových kategórii, ktorí sa ocitli v krízových životných situáciách. V dôsledku Covid pandémie ľudia zo znevýhodnených skupín, ktorí su klienti Bratislavskej Arcidiecéznej Charity a okrem nedostatku materiálneho zabezpečenia trpia aj sociálnym vylúčením. Projekt má zabezpečiť bezpečný priestor na stretávanie týchto komunít. Okrem sociálneho kontaktu stredisko bude mať aj sociálno vzdelávací charakter. Činnosť centra bude zameraná na riešenie spoločných problémov a aktivity budú vychádzať z konkrétnej potreby či ponuky v komunite. Členom bude poskytovať možnosti spoločných sociálnych aktivít vrátane neformálneho vzdelávania a trávenia voľného času, pomoc pri riešení problémov spojených s bývaním, prácou alebo medziľudskými vzťahmi.
Spoločne v záhrade inkluzívnej materskej škôlky
Občianske združenie ZVONČEKY DEŤOM sa zameriava na podporu inkluzívneho vzdelávania u detí predškolského veku. Naša spoločnosť stále nie je dostatočne pripravená začleňovať deti so zdravotným znevýhodnením a špeciálnymi potrebami do bežného života, škôlky, školy, zamestnania. Projekt je zameraný na revitalizáciu vonkajšieho areálu inkluzívnej materskej škôlky za účelom vytvorenia príjemného prostredia pre deti bežné ako aj deti s poruchou autistického spektra, či iným zdravotným znevýhodnením, v ktorom sa budú môcť spoločne hrať, rozvíjať, cítiť sa v ňom dobre.
Vzdelávaco-rekondičný pobyt pre onkohematologických pacientov – Brusno
OZ Lymfoma si kladie za cieľ vzdelávať pacientov a širokú verejnosť o problematike malígneho lymfómu a leukémie na základe aktuálnych prístupných informácií. Jeden z dôsledkov pandémie (Covid-19) je presunutie viacerích aktivít do online priestoru. Jeho efektívne využívanie vyžaduje technologické znalosti, kritické myslenie, či pokročilé komunikačné a kolaboračné schpnosti. ŤZP osoby sú znevýhodnené v normálnom prostredí, kde je prístup k pomoci jednoduchší, o to väčšiu bariéru pre nich predstravuje online priestor. Projekt má za cieľ zvrátiť tento fakt, znížiť dopad pandémie na danú skupinu a pomôcť jej integrovať sa do spoločnosti 21. storočia.
Video - Pomôžme deťom v ohrození
Návrat je nezisková organizácia, ktorá od roku 1993 presadzuje a podporuje návrat opustených detí z detských domovov do rodín. Víziou Návratu je prakticky a odborne prispieť k dosiahnutiu takého stavu v spoločnosti, v ktorom všetky deti budú prežívať detstvo v rodinách schopných poskytnúť im bezpečie, starostlivosť a lásku, všetky opustené deti nájdu útočisko v rodinách ochotných postarať sa o ne, rodiny s vážnymi problémami dostanú včas potrebnú sociálnu a psychologickú pomoc, aby sa predišlo vážnemu strádaniu ich detí. Pandémia významne zhoršila situáciu ohrozených rodín a zvýšila pravdepodobnosť vyňatia detí z rodín. Cieľom projektu je pripraviť video, ktoré bude motivovať, aktivizovať a inšpirovať ľudí aby pomáhali rodinám v ohrození, edukovať ako jednoducho a pritom významne môžu pomôcť.
DIVE-IN hra pre školy
Organizácia BE – ID human pomáha tvoriť diverzné a dlhodobo udržateľné prostredie. Preto otvára témy inklúzie a diverzity prostredníctvom spoločného dialógu s firmami. Projekt má za cieľ z hry DIVE-IN (https://beidhuman.com/divein), ktorá otvára diskusiu o diverzite a inklúzii vo viac ako 50 firmách cez 10 krajín sveta, urobiť hru o týchto témach pre školské prostredie. Hra bude určená pre MŠ, ZŠ ako i SŠ a vďaka aktivitám bude hravou formou približovať témy diverzity a inklúzie od skorého veku. Vďaka zažívaniu témy rozmanitosti a začlenenia, si deti budujú zručnosti potrebné pre ich budúcnosť ako empatia, komunikácia či kritické myslenie.
Staviame na prekážkach
Občianske združenie KASPIAN pôsobí v Bratislave už od roku 1997. Zameriava sa hlavne na aktivity a služby pre deti a mládež, taktiež rodiny a jednotlivcov z okolia. V rámci nízkoprahových programov sa venuje mladým ľuďom vo veku od 7 do 23 rokov. Pomáha im prostredníctvom metód sociálnej práce, voľnočasových, participatívnych a preventívnych aktivít, ako aj vzdelávaním. Ich cieľom je, aby sa všetky deti a mladí ľudia zdravo vyvíjali v bezpečnom prostredí s podporou ich komunity a aby rozumeli, že nesú zodpovednosť za vlastné rozhodnutia. Cieľom projektu je revitalizovať jazdné prekážky skateparku v Petržalke, kde deti a mládež zvyknú tráviť svoj voľný čas.