Demobit 2017

Audio-vizuálne počítačové umenie dostáva opäť výnimočnú šancu aj na Slovensku.

Demobit je sentimentálne podujatie slovenskej demoscény, ktoré sa uskutočnilo v Bratislave a Nitre pred viac ako 20-timi rokmi a odvtedy pomaly zapadalo prachom. Teraz sú už prví organizátori a aj účastníci o niečo starší, plní spomienok, vybrúsení skúsenosťami, a preto sa rozhodli Demobit opäť priviesť k životu v podobe trojdňového festivalu plného hudby, umenia, prednášok a súťaží. Hlavným partnerom podujatia sa stala Nadácia ESET.

Demobit sa uskutoční v dňoch 27.-29. januára 2017 v kompletne nových multifunkčných priestoroch Binária na Starých Gruntoch 18 v Bratislave. Účasť v súťaži je možná v týchto kategóriách: Demo competition, combined 64k/8k PC intro, combined PC 256B/4kB Intro, wild demo, combined music, combined graphics, combined oldskool demo, combined old skool intro and photo competition. Pravidlá sú špecifikované na webstránke Demobitu. Kvôli medzinárodnej účasti bude akcia moderovaná v anglickom jazyku.

Popri prezentácii súťažných kategórií budú prebiehať koncerty a prednášky. Celý program je netradične postavený nielen na samotnej súťaži, ale práve na kombinácii rečníkov, ktorí sú kľučoví pre demoscénu, a živých vystúpení hudobníkov.

Piatok, 27. 1. 2017

12:00 - Doors Open, arrival & setup of visitors
18:00 - Opening speech
18:30 - Music Competition
19:30 - Graphics & Photo Competition
20:30 - Stroon & Stix
21:45 - Goto80
23:00 - Demoscreening / Demo jukebox

Sobota, 28.1.2017

12:00 - Speaker slot: Řrrola
13:00 - Old School Intro Competion
13:30 - Speaker slot: Michal 'Kiero' Wozniak
14:30 - Old School Demo Competion
15:30 - Speaker slot: Filipe 'PS' Cruz
16:30 - Wild Demo Competition
17:30 - Daniel 'ReDox/MovSD' Sýkora
18:30 - PC 256 & 4k Intro Competition
19:00 - PC 8k & 64k Intro Competition
20:00 - Kostas 'Navis / ASD Pataridis
21:00 - PC Demo Competition
22:30 - SIDrip
23:30 - Lost Clusters

Nedeľa, 29.1.2017

01:30 - Party
10:00 - Competition Voting Deadline
11:00 - Anouncements of Winners, Awards Ceremony
13:00 - Doors close

Prvý ročník „vzkriesenej“ Demobit party pritiahne okrem množstva súťažiacich tiež dôležitých speakrov – veteránov svetovej demoscény. Bratislava privíta odborníka na kreatívne inžinierstvo – Kostas „Navis“ Pataridis, ktorý je hnacou silou demoskupiny Andromeda Software Development. Daniel „Redox“ Sýkora, ktorý založil skupinu MovSD, získal skúsenosti z Disney animovaných štúdií, je zároveň aj pravidelných rečníkom na Siggraph konferencii. V súčasnej dobe sa zameriava na vizuálny štýl klasického animovaného filmu. Michal „Kiero“ Wozniak je grafický počítačový odborník s viac ako 15-ročnými skúsenosťami v oblasti programovania dema, hlavne Amiga. Jan „Řrrola“ Kadlec je majster minimalistického assembler kódu a na túto tému bude aj prednášať. Portugalský spíker Filipe „Psenough“ Cruz, informatik a digitálny umelec – samouk, priblíži skúsenosti s jeho vlastnou netlabel a ako to súvisí s koreňami demoscény. Posledným potvrdeným je Miloš „Baze“ Bazelides, ktorý je skúseným soft-inžinierom.

Návštevníci si budú mocť vypočuť rockovú hudbu v podaní maďarskej kapely SIDrip Alliance, ktorá hrá remixy C64 SID tunes live. Domáca scéna bude reprezentovaná slovenskou kapelou Lost Clusters a slovenským experimentátorom so zvukom – Stroonom, ktorý vystúpi s VJ Stixom. Živé vystúpenia Goto80 zo Švédska bývajú explóziou žánrov, zmiešané s popom, elektro a punkom spolu v jeho špecifickom 8-bitovým štýlom. O vizualizácie k jeho hudbe sa postará vizuálny alchymista VJ Zden.

​Demá sú krátke naprogramované videá so zvukom, s ktorými sa súťaží po celom svete na festivaloch zvaných demoparty. Dnes už nie je demopárty len o vybrúsených kóderských schopnostiach vtesnaných do určeného formátu (napr 4kB či 64kB), čo najzložitejšie vizualizácie, fraktály či odlesky. Hodnotia sa nielen dychvyrážajúce kóderské zručnosti, ale tiež sa dbá na umelecký koncept daného audio-vizuálneho príspevku; nie je to však striktné pravidlo súťaže. Jednotlivé demá sa premietajú vždy v priemére a sú vytvorené špeciálne len pre danú demopárty. Každý príspevok môžu hodnotiť všetci návštevníci prostredníctvom online hlasovacieho systému. Na konci festivalu je vyhodnotenie súťaže, kde najšikovnejší súťažiaci dostanú peňažné aj vecné odmeny. Na Slovensku je Demobit najznámejšou demoparty a podieľalo sa na nej ešte v roku 1995 množstvo dnes už významných ľudí zo slovenskej IT scény ako Miro Trnka, Michal Weiss či Zden Hlinka, ktorý inicioval vzkriesenie Demobitu po dvoch desiatkach rokov.